Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Çekerek’te bulunan Lavanta Adası’nda hasada katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çekerek’te uygulanmaya yönelik Lavanta Adası’nın yerelden kalkınma modelinin örnek projelerinden olduğunu belirterek, bölgenin birkaç yıl içerisinde cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bir dizi ziyaret ve incelemeler yapmak üzere Çekerek’e geldi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ilk olarak Çekerek’te bulunan Lavanta Adası’nda incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, daha sonra hasat yaptı.
Çözüm var
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Çekerek Barajı çevresinde oluşturulan Lavanta Adası’nın yerelden kalkınma modelinin örnek projelerinden olduğuna değindi. Projenin diğer bölgelere de örnek olmasını istediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, gelişme ve kalkınmaya yönelik bir adım olması halinde çözümün de bulunduğunu kaydetti.
Bal ormanları
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Çekerek’te vatandaşların da içinde olduğu bir kalkınmayı tetiklemesi amacıyla 200 dönümlük alana 250 bine yakın lavanta ektiklerini hatırlattı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Lavantadan bal ormanları ile bal üretiminin ciddi miktarda artırıldığı, ihracatının düşünülebileceği bir altyapıyı oluşturmak istediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, endüstride kullanılan yan ürünlerinin de değerlendirilmesini öngördüklerini söyledi.
Yerelden kalkınma
Yerelden kalkınma adımlarının karşılığını görmeye başladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bölgenin Lavanta Adası ile bir kimlik kazanmaya başladığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Çevre köylerdeki vatandaşlarımız da kadınlarımız da özellikle bu işin içine girerlerse hem bölgeye kazanç olur hem barajın etrafı da çok daha etkili, verimli hale gelmiş olur ve barajın kendisi de sahiplenilmiş olur” dedi.
Bölgeye farklı ürünler de ekildiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Eğer bunu daha genişletebilirsek ülkedeki diğer barajlarımızla birlikte düşündüğümüzde çok farklı bir alanda uygulamaya geçirebiliriz” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Lavanta Adası’nın bulunduğu bölgenin birkaç yıla kadar cazibe merkezi olacağının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, diğer ilçelerdeki turistik yerlerle birlikte bölgenin Orta Anadolu’da bir turizm merkezine dönüşebileceğine değindi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şunları kaydetti:
“Yozgat’ın tüm ilçeleriyle birlikte biz bu modeli çalışıyoruz. Her bir ilçemizin kendisine has özelliğini ayağa kaldırmasını, tanımlamasını ve merkezin de ilçeleriyle birlikte büyüyebileceği bir model olarak uygulamaya konulmasını istedik.
Çekerek’te başlattığımız çalışmaların diğer ilçelerimizde de artarak görmek istiyoruz.
Tüm ürünlerin köylerimizde artık bir şekilde ekiliyor, biçiliyor, dikiliyor olması lazım. Artık köylerimizin sebzesini, meyvesini, balını, kırmızı ve beyaz etini kendisinin üretmesini, hatta fazlasını üretip ülke ekonomisine de katkı vermesini arzu ediyoruz. Onun da hareketlendiğini görüyoruz.”

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir